Jak samodzielnie naprawić drukarkę ...
Spora część „usterek" drukarek wynika nie z uszkodzenia samego urządzenia ale błędów popełnianych przez użytkownika lub niewiedzy (np nie zresetowanie licznika bębna po jego wymianie w przypadku drukarek Brother / część rozwiązań prostych problemów znajdziemy w instrukcji obsługi). Większość osób będzie zdziwiona, że niektóre poniższe porady są "oczywiste" .... ale w ten sposób „naprawialiśmy" sporo drukarek :
Problem 1: Drukarka nie drukuje
W przypadku tego typu problemu należy rozpocząć „naprawę drukarki" od sprawdzenia czy drukarka:
- 1 Jest podłączona do prądu i czy świecą się jakiekolwiek diody – jeśli nie to warto podmienić kabel zasilający oraz gniazdo prądowe do którego jest podłączona (a być może ktoś wyłączył przedłużacz przełącznikiem ?).
- 2. Czy jest podłączony kabel USB o ile drukujemy za jego pomocą – jeśli tak warto zmienić kabel usb / port usb w komputerze w drugim przypadku komputer będzie wykrywał „nowy sprzęt" i przy wydruku należy wybrać drukarkę która w nazwie będzie miała słowo „kopia"
- 3. Jeśli drukarka nadal nie działa, a podłączenia są prawidłowe warto sprawdzić czy drukarka jest w stanie wydrukować strony testowe / konfiguracyjne z poziomu menu drukarki – jeśli nie drukuje nawet tego typu stron z pominięciem komputera – warto wyłączyć drukarkę na kilka minut i po tym czasie ponowić próbę wydruku
- 4. Jeśli drukarka drukuje swoje strony testowe, a my sprawdziliśmy już połączenia kablowe – warto sprawdzić w komputerze czy mamy prawidłowo zainstalowane sterowniki . Często zdarza się że w ustawieniach drukarki włączyła się opcja „Użyj drukarki w trybie offline" opcja ta ma być „odptaszkowana"
- 5. Sprawdź czy na drukarce nie święcą się diody sygnalizujące błędy np. Drum (konieczność wymiany bądź resetu modułu bębna), Toner – konieczność wymiany tonera itp. , Paper – brak papieru itp
Problem 2: Problemy z jakością wydruku
Kłopoty z jakością wydruku mogą leżeć nie w samej drukarce lecz po stronie tonera, którego używasz. Jeśli używasz tonerów zamiennych to takie prawdopodobieństwo jeszcze wzrasta – tonery oryginalne są jednak znacznie mniej zawodne, ale niestety też znacznie droższe. O tym czy warto używać tonerów zamiennych możesz przeczytać w pozostałych artykułach.
Nie sugeruj się tym że nie dawno wymieniłeś toner, usterka może się pojawić nawet przy nowym tonerze, warto do celów testowych zamontować stary toner nawet jeśli wydruki wykonane za pomocą jego były niezbyt ładne, pozwoli to bowiem stwierdzić czy przyczyna leży po stronie nowego tonera.
Uszkodzony toner może również powodować usterki typu zacinanie kartek w drukarce, zaginanie ich itp. Wymiana na stary toner pozwoli zdiagnozować czy wina leży po stronie drukarki czy jednak po stronie tonera.
W przypadku niektórych producentów drukarek (Brother, OKI. niektóre model HP), za jakość wydruku odpowiada również moduł bębna, który również jest materiałem eksploatacyjnym warto sprawdzić na jakim poziomie zużycia się się znajduje.
W przypadku drukarek Brother i stosowania tonerów, bębnów zamiennych – częstotliwość wymiany bębnów może być większa niż sugeruje to producent drukarki – błedy wydruku zazwyczaj pojawiają się po wymianie tonera na nowy – a objawem są charakterystyczne „duże kleksy" po lewej lub prawej stronie wydruku – wówczas konieczna będzie wymiana modułu bębna.
Powodem złej jakości wydruku może być jednak też błąd użytkownika – zdarzało się nam już że klienci zapominali o usunięciu plomb zabezpieczających, blokad które zabezpieczają toner, tusz na czas transportu.
W przypadku drukarek atramentowych przy braku określonego koloru na wydruku warto wykorzystać opcje czyszczenia głowicy ... które rozwiązuje problem w przypadku niewielkiego zaschnięcia głowicy.
Problem 3: Zanieczyszczenia drukarki
Wnętrze Twojej drukarki jest miejscem, którego zbyt często, o ile w ogóle, nie czyścisz. Pamiętaj, że dmuchanie do drukarki sprężonym powietrzem nie jest dobrym pomysłem – spowoduje to tylko rozniesienie się tonera po całej drukarce i może spowodować tylko pogorszenie jakości wydruku np. gdy toner zanieczyści moduł lasera lub problemy poboru papieru gdy toner, pył osadzi się na rolkach poboru papieru. W celu wyczyszczenia drukarki najlepiej użyć specjalistycznego odkurzacza (który posiada filtry, które zabezpieczą przed uszkodzeniem odkurzacza , rozniesieniem pyłu po całym pomieszczeniu) dodatkowo specjalistyczne odkurzacze wykonane są z specjalnych materiałów które się nie elektryzują, a to zabezpiecza sprzęt elektroniczny przed uszkodzeniem.
Warto też uważnie się przyjrzeć czy nie widzimy elementów obcych takich jak zszywacze, fragmenty kartki ... monety (bo i takie znaleziska mieliśmy) :) usunięcie ich może rozwiązać problem np. z blokowaniem / zacinaniem papieru.
Problem 4: Złe sterowniki do drukarki lub ich brak
Brak reakcji na polecenia drukowania wydawane z komputera do drukarki to też często problem sterowników. W przypadku większości drukarek konieczna jest ich samodzielna instalacja z dostarczonej płyty lub po pobraniu ze strony producenta drukarki. Warto pamiętać, że warto ściągnąć sterowniki ze strony producenta nawet jeśli Windows sam rozpoznał drukarkę i je zainstalował - sterowniki producenta są zazwyczaj znacznie bardziej funkcjonalne i mają wiele dodatkowych opcji, które mogą być przydatne.
Jeśli wciąż nie jesteś w stanie rozwiązać kłopotu z drukarką, dobrze poszukać odpowiedzi w Internecie, wpisać w wyszukiwarce model drukarki i opisać problem bardzo prawdopodobne jest, że ktoś już spotkał się z podobnymi niedogodnościami i opisał jak można je rozwiązać.
Jednak gdy te porady nie rozwiążą problemu zapraszamy do kontaktu telefonicznego z nami oraz zapraszamy wszystkich klientów z Czechowic, Żywca, Bielsko Biała do naszego serwisu drukarek.